Yhdistys järjestää jäsenistölleen erilaisia tapahtumia, joista perinteeksi on jo muodostunut jokavuotinen Kuvan Kevät -kierros. Viimeisen muutaman vuoden ajan kierrosten oppaana on toiminut KuvAn lehtori Harri Monni.

Kuvan Kevät -kierrokselle ollaan lähdössä taas tänäkin vuonna touko-kesäkuun vaihteessa. Tule mukaan nauttimaan taiteesta sekä syömään hyvin! Tarkempaa tietoa on tulossa pian: seuraa yhdistyksen tiedotuskanavia ja ilmoittaudu mukaan.

Arvovaltaisia vieraita ja tunnustuspalkintoja

Vuoden 2022 toukokuun 31. päivänä järjestetyn kierroksen jälkeen kukitettiin eläkkeelle siirtynyt yhdistyksen pitkäaikainen hallituslainen ja Taideyliopiston pääluottamushenkilönä toiminut Minna Orpana. Päivä päättyi illalliseen ravintola Fiascossa.

Vuoden 2023 kesäkuun 2. päivänäkin suunnattiin syömään, tällä kertaa Atelje Finneen saatiin vieraaksi YLL:n pj Santeri Palviainen, joka palkitsi monivuotisen ja pidetyn pääluottamushenkilömme, Minna Orpanan Akavan hopeisella ansiomerkillä.